Neljäkymmentä kyykkää, kymmenen karttua, kymmenen pelaajaa, kaksi puolueetonta tuomaria ja muutama kannustaja. Näistä aineksista kertyi pitäjäseuran toukokuun tarinaillan kyykkäpeli.
Pelituomarit toimivat samalla pelinohjaajina ensikertalaisille ja kertoivat pelin säännöt: ”Pelin tavoitteena on saada kyykät pois pelineliöstä heittämällä niitä kartuilla. Eniten tai vähemmillä heitoilla kyykkiä pelineliöstä poistanut on voittaja”
Niinpä sitten piirrettiin (tai tuomarit piirsivät mittatarkasti Tuomon avustuksella) Niinivaaran urheilukentän jääkiekkokaukaloon 5×5 neliön peliruudut, heittoviivat ja aseteltiin kyykät paikoilleen riviin aina kaksi kyykkää päällekkäin.
Kuvia voi klikata suuremmaksi.



Joukkuejako sujui sopuisasti ja sopu säilyi myös koko ottelun ajan. Tiukkoja rajakiistoja, tai sääntötulkintoja ei illan aikana syntynyt. Osasyynä siihen oli varmaan jämäkät tuomarit ja pelaajien hatarahko sääntötuntemus.



Peli oli mielenkiintoinen ja hauskaakin porukalla oli. Laji sopii hyvin yhteiseen ajanviettoon. Pelin verkkainen tahti, etenkin joukkuepelissä, antaa mahdollisuuden tarinoida ja rupatella kuulumisista kavereiden kesken. Se taitaakin olla pitkälti syy miksi pitäjäseuran ja yleensä karjala-aiheesta kiinnostuneet kerääntyvät säännöllisin ajoin yhteen.



Pelien jälkeen kiiteltiin tuomareita/opastajia ja todettiin lajin vaativan tarkkuutta ja voimaa. Osumatarkkuus ja peli-idea kehittyivät sitä mukaa, kun pelaajille tuli heittosuorituksia lisää, mutta sitä voimaa on varmaan vielä hankittava jostakin punttisalilta lisää.
Kuvat: Jaakko Jormanainen

